Yurtdışı Marka Tescil Müracaatı

Yurtdışı marka tescil müracaatı, işletmelerin ya da kişilerin markasını uluslararası düzeyde tescil ettirmek adına uluslararası marka tescil sistemlerinin kullanım sürecidir. Öncelikle tüm sınai haklara ilişkin genel bir ifadeye yer verebiliriz ki bu da: her marka, tescil edildiği ülkede koruma altına alınır. Yani Türkiye’ de elde ettiğimiz bir tescil bizi sadece Türkiye’ de korur ve belgemizin yaptırım gücü de Türkiye sınırları içerisindedir.

Bu doğrultuda ihracat yapılan ülkelerde de mevcut markamızın koruma altına alınması büyük önem taşır. Yurt dışı marka başvurusu için kullanılabilecek çeşitli topluluk anlaşmaları olmakla birlikte, topluluğa üye olmayan ülkeler için münferit (ülkesel bazda) müracaat etmek gerekmektedir.

Yurt dışı marka müracaat seçenekleri kısaca;

WIPO (Madrid Protokolü) 120’ den fazla ülkede tek başvuru imkânı.

EUTM (Avrupa Birliği Marka Tescili) Avrupa Birliği’nin 27 ülkesinde tescil ettirmesini sağlayan bir sistemdir.

OAPI (Afrika Birliği) 16 Afrika ülkesine başvuru imkânı.

ÜLKESEL (Münferit Marka Tescil) Her ülke, kendi ulusal marka tescil sistemini uygulamaktadır. Marka sahibi, markasını her ülkede ayrı ayrı tescil ettirebilir.

Yurtdışı Marka Tescil Müracaatı Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yurtdışı marka tescil müracaatı yaparken dikkate almanız gereken bazı önemli faktörler şunlar olabilir:

  • Hangi ülkelerde marka tescili yapmak istediğinizi belirlemeniz.
  • Markanızın uygunluğunu ve benzersizliğini değerlendirmeniz.
  • Uygulanabilir yasal gereksinimlere ve başvuru prosedürlerine uygunluğunuzun sağlanması.
  • Her ülkenin marka tescil ofisine veya Protokoller yoluyla başvurmanız gerektiğinde gereken tüm belgeleri ve ücretleri konularına hâkim olmanız.

Yurtdışı marka tescili, işletmenizin veya markanızın uluslararası düzeyde tanınmasına ve korunmasına yardımcı olmaktadır. Ancak bu süreç karmaşık ve detaylıdır. Bu nedenle deneyimli bir vekilden destek almanız önerilmektedir.

 

Yurtdışı Marka Tescil Müracaatında Profesyonel Destek Almanın Önemi

Yurtdışı marka tescil müracaatında profesyonel bir şekilde destek almak son derece önemlidir. Birçok hukuki, pratik zorluk, teknik konuyu içermektedir. Bu noktada yanlış yapılan bir işlem müracaatın reddedilmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle profesyonel destek almanın sağladığı çeşitli avantajlar söz konusudur. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

Hukuki Danışmanlık: Profesyonel marka hukuk uzmanları, uluslararası marka tescil prosedürlerini bilirler. Bu sayede bu süreçte sizi yönlendirebilirler. Hangi ülkelerde marka tescilinin yapılması gerektiği, başvuru prosedürlerini ve tescil için gereken belgeleri size bildirirler.

Uygun Ülke Seçimi: Markanızın hedef pazarları ve hangi ülkelerde tescil yapmanız gerektiği konusunda size rehberlik edebilirler.

Marka Uygunluğu: Uzmanlar, markanızın tescil edilebilirliğini ve benzersizliğini değerlendirirler.

Belgelerin Hazırlanması: Tescil başvuruları için gerekli belgeleri hazırlamanıza yardımcı olurlar.

İtiraz Yönetimi: Başvurunuz başka bir marka sahibi tarafından itiraz edildiğinde, profesyonel danışmanlar bu tür ihtilafları ele almanıza yardımcı olurlar.

Siz de yurtdışı marka tescil müracaat işlemleri ile ilgili profesyonel bir destek almak için Alde Patent ile iletişime geçebilirsiniz.