Marka Bülten İtirazı

Marka başvurusunun yapılmasına istinaden, Türk Patent ve Marka Kurumu ilk incelemesi sonucunda, şekli şartlarda engel bulunmayan ve Sınai Mülkiyet Kanunu ve Yönetmeliğe uygun olan başvurular, değerlendirmenin ardından resmi Marka Bülteninde ilana çıkmaktadır. Yayın süresi Sınai Mülkiyet Kanunu hükmüne göre 2 aydır. 2 aylık ilan süresi içinde diğer marka sahipleri ya da müracaat sahipleri önceden tescil edilmiş marka haklarını baz alarak marka müracaatına yayın süresi kapsamında itiraz edebilir.

Marka İtirazına Karşı Görüş

Yapılan marka başvurusuna itiraz geldiğinde yapılan bu itiraza karşı görüş beyan etme yani marka itiraz karşı görüş bildirme hakkı bulunmaktadır. Marka başvuru sahibinin itiraza karşı görüş bildirme zorunluluğu yoktur ancak görüş bildirmek suretiyle markasının tescilinin gerekliliğini savunması tavsiye edilmektedir. Yapılan itirazın incelenme döneminde karşı görüşün de incelemeye alınabilmesi açısından 1 aylık sürede karşı görüşün beyan edilmesi talep edilmektedir.

 

Marka itiraz ve savunma işlemleri, marka tescil başvurularında ya da marka tescil süreçlerin oluşan uyuşmazlıkları ele almaktadır. Bu noktada söz konusu uyuşmazlıklara karşı yasal bir şekilde hareket edilmesi gerekmektedir. Siz de markanıza benzer yayımlanan markalara itiraz etmek ya da markanıza gelen itirazlara karşı kendinizi profesyonel olarak savunmak istiyorsanız ALDE PATENT olarak bizlerle irtibata geçebilirsiniz.