Marka Tescil Müracaatı

Sınai mülkiyet anlamında, marka tescilinin en temel amacı markanın 3. kişiler tarafından herhangi bir amaçla kullanılması engellemektir. Koruma altına alınmayan isim/marka/işaret/logolar 3. Kişiler tarafından taklit edilebilir, haksızca tescil altına alınabilir, haksız kazanca sebebiyet verebilir ve asıl hak sahibini engellemeye kadar varacak sonuçlar doğurabilir.

Marka Tescil Süreci

Tescili talep edilen marka müracaat öncesinde uzmanlarca araştırılmalı ve tescile uygunluk kriterleri (marka olma kriterleri, vasıf, benzerlik vb.) açısından incelenmelidir. Türk Patent ve Marka Kurumu’ na yapılan müracaatlar inceleme/ilan/tescil süreçlerinden geçer. Kurum markayı şekilsel ve marka olma kriterleri açısından inceledikten sonra, 2 ay boyunca 3. Kişilerin itirazına açar. İlan süresi boyunca bir itiraz gelmemesi halinde tescil kesinlik yazısı bildirilir ve ücretin ödenmesi akabinde tescil belgesi gönderilir. Olumlu (itirazsız) bir senaryoda 6 ila 8 ay içerisinde sonuçlanan bir süreçtir ve edinilen hak 10 yıl boyunca geçerlidir. 10 yıl sonunda talep edilmesi halinde yenileme işlemi yapılarak tescil süresi uzatılır.

Marka Tescil Müracaatında Neden Profesyonel Destek Almalısınız?

Vekiller; Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde belgelendirilmiş, sınai haklar alanında işlem yapma yetkisine sahip, müvekkillerin fikri/sınai haklarına ilişkin danışmanlık hizmeti veren, müracaatları gerçekleştiren, takip eden uzmanlardır. Vekil Türk Patent ve Marka Kurumunda, müracaatçı haklarının tesis edilmesi, korunması ve her türlü resmi işlemin yürütülmesi ile yükümlüdürler.

Vekil desteği almanın önemi:

Uzman Bilgisi: marka tescili karışık bir hukuki işlem ve prosedürleri içermektedir. Bu noktada profesyonel marka uzmanı ile bu tescil sürecinin geçirilmesi tavsiye edilmektedir.

Marka Uygunluğu: uzmanlar, başvuru yapacağınız zaman işaretin tescile uygun olup olmadığını araştırırlar. Bu doğrultuda tescil edilen markalar ile çakışma riski de ortadan kaldırılmaktadır.

İhtiyaçları Belirleme: Marka tescili başvurusunda, hangi mal ve hizmet sınıflarında kullanılacağınızı belirtmeniz gerekir. Uzmanlar, işaretin kullanım amacını belirlemenize yardımcı olabilmektedir.

Başvuru Hazırlığı: Marka vekili, başvurunun işleyişe uygun hazırlanmasını sağlar ve şekli sebeplerden eksik/hata dönüşlerinin önüne geçip sürecin uzaması engellenmiş olur.

İtiraz Yönetimi: Başvurunuza gelebilecek 3. Kişi itirazlarının değerlendirilmesi ve hukuki açıdan cevaplanması için vekil kullanımı önem arz etmektedir.

Siz de marka tescili müracaatı için profesyonel bir hizmet almak istiyorsanız Alde Patent ile iletişime geçebilir ve profesyonel bir destek alabilirsiniz.