Patent Araştırması

Patent Araştırması, patent başvurusu öncesinde ihtiyaç duyduğuımız ,  mevcut tekniğinin bilinen durumunun ve yenilik kriterinin değerlendirmelerin yapılması da amacıyla yapılan bir çalışmadır. Gerçekleştirilen araştırma çerçevesinde alınması planlanan patente dair bir engel olup olmadığı ve ileride bir itirazın gündeme gelip gelmeyeceğini hakkında bir ön görüde bulunmamıza yardımcı olur.

Alde Patent olarak başvuru öncesinde gerçekleştirdiğimiz araştırmalarla karşılaşabileceğiniz zorlukları önceden belirlemek adına bir ön görüde bulunup , bu doğrultuda patent konu ürünü geliştirmenize ve patent müracaat sürecinin daha emin adımlarla ilerlemesine olanak tanıyoruz.

Kurum tarafına patent Araştırması Nasıl Yapılmaktadır?

Patentlere dair ön araştırma süreci tamamlandıktan sonra Türk Patent ve Marka Kurumu uzmanlarınca bir değerlendirme süreci gerçekleşmektedir. Başvuru sonrasında elde edilen detaylar doğrultusunda başvuruya konu buluşa benzer ya da yakın olabilecek patenler listelenmektedir. Çıkarılan liste kapsamında teknik özellikler ve emsal buluşlar arasında karşılaştırma yapılarak ihlale konu olacak bir durumun varlığı değerlendirilmektedir.

Birebir benzerlik durumlarının varlığı halinde patent ile ilgili değerlendirme olumsuz sonuçlanmaktadır. Bu çerçevede gerçekleşen patent araştırması ile alakalı bir rapor yayımlanır. Bahse konu rapora patent başvurusunu yapan kişi ya da kurum 3 ay içinde itiraz etme hakkına sahiptir. İtiraz noktasında karşı görüşün belirtilmesi, belgelerin sunulması ve sürecin takip edilmesiyle patent kurumu tarafından yeniden değerlendirme yapılması sağlanmaktadır. Başvurunun yeniden incelenmesi sonrasında sonuç açıklanır.

Patent Araştırması ile İhlalin Önlenmesi

Patent ihlallerinin yeni SMK ile birlikte suç  teşkil ettiği ve bu suçun işlenmemesi amacıyla patent başvuruları öncesinde mutlaka değerlendirmeler yapılması gerektiği açıktır. Bu çerçevede siz de bir patent başvuru sürecinin parçasıysanız Alde Patent uzmanlarından destek alabilirsiniz. Hem patent ihlalinde bulunmamak hem de patentinizin sorunsuz bir şekilde onay almasını sağlamak adına patent araştırması yapılmalıdır.

Alde Patent uzmanları hem Türkiye hem de yurt dışında alınan patentleri gerek şekli gerekse teknik anlamda inceleyerek araştırma sürecini gerçekleştirmektedir. Araştırmaların tamamlanmasından sonra başvurunun yapılması ya da patent başvurusunda benzerlik teşkil eden noktaların düzeltilmesi konusunda çözümlere başvurulmaktadır. Patent alarak süreci başarıyla sonuçlandırabileceğiniz hizmetlerimizle alakalı merak ettiklerinizi bizimle iletişime geçerek cevaplandırabilirsiniz. Ayrıca patent araştırma ücretleri ile alakalı da bilgi alabilirsiniz.