Tasarım Müracaatı

Tasarım Müracaatı, bir ürünün tamamı ya da belli bir kısmında kullanılacak olan görsel öğelere dair hakların saklı tutulması maksadıyla gerçekleştirilen işlemlerdir. Tasarımların kanunda ve yönetmelikte belirlenen şartları taşıdığı hallerde kuralına uygun olarak başvuru ile korunması hedeflenmektedir. Tescilin kişi ya da kurum adına yapılması çerçevesinde tescil edilmiş olan tasarımın başkaları tarafından kullanılması ya da kopyalanmasının da önlenmesi sağlanmaktadır.

Alde Patent olarak tasarım müracaatı sürecini sizler adına yürüterek size ait tasarımların koruma altına alınmasını sağlıyoruz. Başvuru esnasında gerekli belge ve bilgilerin ibraz edilmesinin yanı sıra diğer aşamaların da eksiksiz bir şekilde tamamlanmasını hedefliyoruz. Siz de tasarım müracaat ve takibi için Alde Patent uzmanlığından faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Tasarım Başvuru Süreci

Tasarım, bir ürünün belli bir kısmı ya da tamamı üzerinde yer alan süslemeler, çizgiler, şekiller, renkler, malzemeler ve dokular olarak kabul edilmektedir. Görünümü de ifade eden tasarım için mevzuata uygun şekilde başvuru yaparak koruma talep etmeniz mümkündür. Türk Patent nezdinde yapılan başvuruların ortalama 2 ay içinde nihayete ermesi söz konusudur. 2 ay içinde onay ya da ret kararı alındıktan sonra 3 aylık yayın süreci başlar. Yayın sürecinde herhangi bir itiraz gelmediği takdirde tescil tamamlanır. Bu çerçevede tasarım müracaatı başlangıcından itibaren ortalama 4 ile 6 ayda süreç sona erer.

Tasarım başvuru sürecinde rastgele işlemler yapılmaması maksadıyla mutlaka benzerlerin incelenmesi gerekir. Nitekim farklı mecralarda kullanılan tasarımların kopyalanması halinde Türk Patent nezdinde yapılan başvuruların onay alması mümkün olmayacaktır. Öte yandan tasarım müracaatı yapılarak ürünlerin korunması amacıyla ürünün satışa sunulmasından sonra 12 ay içinde başvuruların yapılması gerekir. Kanunda belirlenen tescil alabilme kriterlerine uygun olan tasarımların müracaat süreci olumlu neticelenmektedir.

Tasarım Müracaatı Çerçevesinde Tasarım İzleme Yapılır mı?

Türk Patent’e yapılan tasarım müracaatları ile birlikte değerlendirmeye alınan tasarımlar yayına çıkar. Locarno sınıflarında talip edilen bu tasarımların raporlaması da yapılmaktadır. Tasarımın ilgili sınıf kodu ile düzenli izleme yapılarak benzer olabilecek tasarımların engellenmesi amaçlanmaktadır. Sektörde olan biteni yakından incelemek ve rekabete zarar verecek durumların önüne geçmek açısından tasarım müracaatı ile alakalı izleme aşamalarının mutlaka tercih edilmesi gerekmektedir. Özellikle de hukuki sürecin aleyhinize işlememesi ve yüksek maliyetlerden kurtulmak adına izleme konusunda profesyonel destek almalısınız.

Alde Patent ve Tasarım Başvuruları

Alde Patent olarak tasarım süreçlerini titiz bir şekilde ele alırken aynı zamanda başvuruların herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadan gerçekleştirilmesini de önemsiyoruz. Uzman ekibimiz ve sürece dair tecrübemiz sayesinde tasarımlarınızın korunması adına gereken bütün hassasiyeti gösteriyoruz. Siz de Alde Patent ile iş birliği yaparak tasarım müracaatı ve diğer bütün süreçleri tamamlayabilirsiniz.