Benzer Marka Takipleri

Benzer marka takipleri hizmeti işletmelerin ya da markaların sahibinin kendi markasına benzer ya da aynı işareti kullanan farklı markaların izlenmesini, bu benzer işaretlerin marka haklarına potansiyel bir ihlal oluşturup oluşturmadığını tespit etmesini sağlayan bir hizmettir. Benzer marka izleme, marka sahibinin markasını koruma ve yasal haklarını uygulama sürecinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu noktada Alde Patent olarak sizlere kaliteli bir şekilde hizmet vermekten gurur duyuyoruz. Siz de benzer marka takipleri hizmetimiz ile ilgili detaylı bilgi alabilir ve bu hizmetimizden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Benzer Marka Takibi Kapsamı

Marka izleme, Türk Patent Kurumu tarafından her ay yayımlanan tescile aday markaların incelenmesi ve markanıza benzerlik taşıyan ve faaliyet alanları (sınıflar) açısından markanız ile örtüşen markaların tespit edilmesi ile gerekli itirazları yaparak reddini sağlamak amacıyla verdiğimiz önemli bir hizmet kalemimizdir.

 

Marka izleme yapılmadığı takdirde, tescilli markanızın benzeri hatta bire bir aynısı Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılan bir başvuru ile koruma altına alınabilir.  Bu durum ise benzer markanın iptalinin ancak dava yoluyla sağlanmasını gerektirir ki bu da uzun süreçler ve yüksek maaliyetlere neden olmaktadır.

 

Markanıza benzer markanın tescille korunma altına alınmasını engellemenin 2 yolu vardır.

  1. Benzer marka başvurusu TPE tarafından yayınlanan markalar bülteninde ilan edildiğinde 2 ay içinde itiraz etmek (Marka İzleme Hizmeti Sayesinde)
  2. Benzer marka tescil edildikten sonra, dava yoluyla bu markanın tescilinin iptalini sağlamak.